(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({ google_ad_client: "ca-pub-7247401377424993", enable_page_level_ads: true });
Haber Detayı
12 Nisan 2018 - Perşembe 16:29 Bu haber 3507 kez okundu
 
ˮKanserde erken teşhis hayat kurtarırˮ yürüyüşü
TEKNOLOJİ Haberi
ˮKanserde erken teşhis hayat kurtarırˮ yürüyüşü

SİNOP (AA) - Sinop İl Sağlık Müdürlüğü tarafından "Kanserde erken teşhis hayat kurtarır" etkinliği kapsamında yürüyüş yapıldı.

Yürüyüş öncesi Kanser Erken Tarama ve Eğitim Merkezi'nin (KETEM) Cumhuriyet Meydanı'nda açılan standını ziyaret eden Vali Hasan İpek, yetkililerden bilgi aldı.

Ziyaretin ardından, sağlık çalışanları ve vatandaşların katılımıyla buradan başlayan yürüyüş, Karakum mevkisinde sona erdi.

İl Sağlık Müdür Vekili İrfan Kenan, gazetecilere yaptığı açıklamada, kanserin önemli bir halk sağlığı sorunu olduğunu ve gündemdeki yerini koruduğunu söyledi.

Sebebi bilinen ölümler sıralamasında kalp damar hastalıklarından sonra ikinci sırada kanserin geldiğini belirten Kenan, şöyle konuştu:

"Kanser, öldürücülüğünün yanında bıraktığı sakatlıklar ve tedavisindeki yüksek maliyetler nedeniyle iş gücünde ve ülke ekonomisinde çok ağır kayıplara neden olmaktadır. Dolayısıyla kanser konusunda toplumda farkındalık sağlanması, toplum bilincinin geliştirilmesi ve kanser taramaları, kanserle mücadelede en etkili yöntemlerin başında gelmektedir. Ülkemizde de dünya sağlık örgütünün önerdiği kanser türünde tarama yapılmaktadır. Bu kapsamda 'Kanserde erken teşhis hayat kurtarır' sloganıyla ilgili yaş gruplarındaki herkesi KETEM ve aile hekimlerine kanser taramalarını yaptırmaları için davet ediyoruz."

Kaynak: (AA) - Anadolu Ajansı Editör: Haber Merkezi
Etiketler: ˮKanserde, erken, teşhis, hayat, kurtarırˮ, yürüyüşü,
Yorumlar
Haber Yazılımı