(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({ google_ad_client: "ca-pub-7247401377424993", enable_page_level_ads: true });
Haber Detayı
11 Ekim 2018 - Perşembe 14:39 Bu haber 430 kez okundu
 
Giresunlu kadınlar kışa hazırlanıyor
- Haberi
Giresunlu kadınlar kışa hazırlanıyor

GİRESUN (AA) - Şebinkarahisar ilçesinde kış sofralarının vazgeçilmez lezzetlerinden olan golit, yufka ve siron gibi yiyecekleri kış öncesi hazırlanmaya başladı.

Sabahın erken saatlerinde bir araya gelen ev hanımları her yıl sonbahar mevsimlerinde hazırladıkları kışlık yiyeceklerini komşuları ile birlikte imece usulü ile üretiyor.

Ellerinde oklavalarla ince ince açılarak ocak ateşinde hazırlanan yufka ve sironun yanı sıra taş fırınlarda pişirilen ve iki yıl tüketilebilen kuru ekmek golit de yapıyor.

Kışlık yiyecek yapan kadınlardan Zahide Gürler, AA muhabirine, ürettikleri gıdaların kışın sofralarda önemli bir yeri olduğunu söyledi.

Kışlık gıda üretiminin yöredeki kadınlar tarafından asırlardır devam ettiğini dile getiren Gürler, "Üretim yaptığımız için mutluyuz, bazı gıdaları dışarıdan almıyoruz, kendimiz üretip kendimiz tüketiyoruz. Böylelikle hem sofralarımız çeşitleniyor, hem de aile bütçemize katkı sağlamış oluyoruz. Komşularımızla toplanıp imece usulü çalışıyoruz." dedi.

Kaynak: (AA) - Anadolu Ajansı Editör: Haber Merkezi
Etiketler: Giresunlu, kadınlar, kışa, hazırlanıyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı