(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({ google_ad_client: "ca-pub-7247401377424993", enable_page_level_ads: true });
Haber Detayı
10 Haziran 2018 - Pazar 17:37 Bu haber 2753 kez okundu
 
Aman Dikkat ! Her şeyi sosyal medyada Paylaşmayın
Sosyal medyada paylaşılan avcılık görsellerini mercek altına alan Ordu Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğü ekipleri, kaçak avcıların izini sürüyor.
YAŞAM Haberi
Aman Dikkat ! Her şeyi sosyal medyada Paylaşmayın

Sosyal medyada paylaşılan avcılık görsellerini mercek altına alan Ordu Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğü ekipleri, kaçak avcıların izini sürüyor.

Ordu'da kaçak avcılıkla mücadeleyi sanal ortama taşıyan ekipler, sosyal medyada paylaşılan av görsellerinden yola çıkarak tespit ettiklerine ceza uyguluyor.

Ordu Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürü Ali Hıdır, AA muhabirine yaptığı açıklamada, son yıllarda sosyal medyayı da takip ederek kaçak avcıları tespit ettiklerini belirtti. Birçok kaçak avcıya, sosyal medyada tespit ettikleri görüntülere dayanarak ceza uyguladıklarını ifade eden Hıdır, ceza oranlarının yaban hayvanlarının yasaklılık durumlarına göre değiştiğini anlattı.

Av sezonu dışında ve avcı belgesi olmayanların aldıkları cezaların farklılık gösterdiğini aktaran Hıdır, "Vatandaş avlanması yasak olan ya da av sezonunun dışında bir hayvanı avladığı zaman birkaç cezayı aynı anda alabiliyor. Kaçak avcılar tespit edildiklerinde 3 ile 5 bin lira arasında değişen cezalarla karşılaşmakta." dedi. 

Kaçak avcıların avlanma sırasında kullandığı aletlere de el konulduğunu vurgulayan Hıdır, "İlimizde son aylarda uygun olmayan şartlarda kaçak tavşan avcılığı yapılmakta. Tavşan avcılığını genellikle otomobil gibi aracın farları ile yapıyorlar. Tespit ettiğimizde vatandaşın araçlarına bile el koyuyoruz." diye konuştu. 

Hıdır, kaçak avcılara yönelik ekiplerin sayısını artırdıklarına işaret ederek, jandarma ekiplerinin de kendilerine büyük destek sağladığının altını çizdi.

Hıdır, 2017-2018 yılında kaçak avlanan 50'nin üzerinde kişiye yaklaşık 30 bin lira ceza uygulandıklarını söyleyerek, bu kaçak avcıların 25'ini ise sosyal medyadan tespit ettiklerini bildirdi.

Hıdır, bazı kaçak avcıların avladıkları hayvanları güç gösterisi amacıyla sosyal medya hesaplarından paylaştığını aktararak, şöyle devam etti:

"Hem bizlerin hem de Bakanlığımızın sosyal medya takip birimi var. Takip birimlerimiz kaçak avcıların paylaşımlarını mercek altına almış durumda. Bize bildirilen kaçak avcılara anında cezai işlem uygulayarak konuyu da mahkemelere intikal ettiriyoruz. Mahkemeler de sosyal medyadaki paylaşımları zaten delil olarak kabul ettiği için bu cezaların geri dönüşü de olmamakta. Bilinmesini isteriz ki biz yaban hayatını olumsuz etkileyecek her türlü işleme ceza uyguluyoruz."

- Karacaları evinde besleyenler dikkat 

Hıdır, bazı vatandaşların doğada buldukları karacaları evinde beslediğine işaret ederek, bunun yasak olduğu konusunda vatandaşları uyardı. 

 Doğada bulunan yaban hayvanlarının beslenmemesini isteyen Hıdır, "Yapacakları tek şey yaban hayvanlarını bize bildirsinler. Aksi durumda sosyal medya marifeti ile bu ihbarlar bize geldiği zaman ciddi anlamda idari para cezası ile karşılaşabilirler." diye konuştu. 

Kaynak: (AA) - Anadolu Ajansı Editör:
Etiketler: Aman, Dikkat, !, Her, şeyi, sosyal, medyada, Paylaşmayın,
Yorumlar
Haber Yazılımı